TODAY'S METAL

Ревюта от и за съвременния метъл фен

  • About TMB

    BGR: Today's Metal е сайт за метъл ревюта с идеална цел, създаден през 2011-а година, за да популяризира модерната метъл сцена. Нашата цел - бързо и лесно да разберете става ли нещо ново за слушане или не!

    ENG: Today's Metal is a non-profit webzine for metal reviews, established in 2011 with the purpose of promoting the modern metal scene. Our goal - to quickly let you know if a new metal album is worth your time!

    [FACEBOOK]        [INSTAGRAM]        [YOUTUBE]        [TWITTER]        [E-MAIL]
Показват се публикациите с етикет masterplan. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет masterplan. Показване на всички публикации

Masterplan - Pumpkings

Posted by Today's Metal Crew On сряда, юли 05, 2017 0 коментара

Стилът: Power/Heavy Metal
От/Год: Германия, 2017
Лейбъл: AFM
Отнема: ~63 минути


Както сигурно си личи от заглавието, това е албум с кавъри на Helloween. Даже "кавъри" не е съвсем правилната дума, защото тия песни са си на Роланд Грапов и той може да си се разполага с тях както реши (явно е постигнал това споразумение с бившите си колеги), но все пак... чувството е странно, а първият въпрос, който си зададох броени минути, след като си пуснах този албум, беше "Кому е нужно?". Сериозно, какъв е смисълът от този албум? Още преди да го изсlушам знаех, че новите версии просто няма как да са по-добри от оригиналите и... се оказах прав. Роланд е супер, Рик Алци пее добре, но в крайна сметка - какво от това?

Ще започна съвсем дребнаво като се заям, че която и да е от 11-те песни в "Pumpkings" не би наранила особено един сетлист на Helloween, ако я няма в него. С други думи - ако не си много задълбочен фен, може дори да не си чувал доста от тия парчета, тъй като нито едно от тях не може да мине за голям Helloween-ски хит. Е, бих искал да чуя една от любимите ми песни от "The Dark Ride" - "Escalation 666" на живо, но тази нейна нова версия просто не е по-добре от оригинала. Всъщност, нито една от песните тук не е по-добра от оригинала - нито награждат с кой знае колко по-добра продукция (а в някои случаи дори е обратното), нито дават някакъв нов поглед над тях, нито нищо. Да, "The Chance", "Mr. Ego" и "Take Me Home" са много яки песни, но ми стигат напълно в изпълнение на Helloween.

Чест и почитания към Роланд за работата му в Helloween и Masterplan, само уважение за купищата добри композиции, които е написал в кариерата си, но "Pumpkings" е адски безсмислен албум. Нито една от новите версии с нищо не надгражда оригиналите и дори не ги представя в някаква различна светлина. Всичко е нота по нота, максимално близо до оригиналите. Затова отново питам - какво от това и кому е нужно?


+ + + + +
Нови версии на готини Helloween-ски песни, тук-там с леко освежена продукция.
Роланд се е доближил максимално близо до оригиналите, а Рик Алци се справя добре с вокалите.

- - - - -
Новите версии с абсолютно нищо не надграждат оригиналите, даже често е обратното.
Рик Алци може да е добър вокалист, но не е Киске, а песните с Дерис просто не му пасват.
Няма да се сърдя прекалено, ако не чуя нито една от тези песни на концерт на Helloween.
Какво от това?
Кому е нужно?

IF YOU LIKE
Helloween, At Vance, Jorn, Firewind, Gamma Ray, Serious Black и др.

Автор: Testset
[3/10]

Masterplan - Novum Initium

Posted by Today's Metal Crew On вторник, май 21, 2013 0 коментара

Стилът: Hard Rock/Heavy Metal
От/Год: Германия, 2013
Лейбъл: AFM
Отнема: ~51 минути


Дълго време не бях сигурен (и все още не съм) дали харесвам този нов албум на Masterplan, пръв с новия им вокалист Рик Алци (At Vance). От една страна "Novum Initium" ми напомня на едноименния (и най-добър) дебютен албум на групата, но от друга страна надушвам, че на Masterplan продължава нещо да им липсва. То липсваше и с Ланде зад микрофона, липсва и сега. Слушаш музиката, ясно ти е, че свирят Masterplan, кимаш одобрително и все пак - нещо липсва. И накрая ме осени - липсва атмосфера. Песните звучат някак... стерилно. Няма го онзи "избухващ момент", няма здраво хващащи "куки" и няма изненади. Но "Novum Initium" е добър въпреки това.

Както често се случва при Masterplan, съставът отново е сменен. Вокалист вече е Рик Алци, басист е Яни Кайнулайнен (ex-Stratovarius), а барабанист - познатият ни от Cradle of Filth чех Мартин Шкарупка. Но докато в ритъм секцията промяната почти не се усеща, най-осезаема е рокадата зад микрофона, където Рик Алци иззема функциите на дразнещо непостоянния, но дарен с уникален глас Йорн Ланде. Разликата между пеенето на двамата обаче не е никак голяма и затова Рик се вписва много плавно в Masterplan. Доказателството идва още в първия сингъл "The Game" и следващата "Keep Your Dream Alive", в които Рик пее с много хъс и които са сред най-добрите в албума. "The Game" залага на силен припев, а "Keep Your Dream Alive" удря бавно, но тежко с ниски насечени китари и страхотни кийборди. На подобен принцип е построена и мрачната "Earth Is Going Down", чието сърдито виолончело ме накара да скоча от стола и да закуфея, но което, уви, се използва прекалено малко в песента. Вместо повече такива включвания, Masterplan са решили да заложат на леки прог-елементи, които се чуват най-вече в "Betrayal", "No Escape" и 10-минутната "Novum Initium".

Липсата на атмосфера и изненади е главният виновник "Novum Initium" да омръзва бързо и само след 3-4 слушания вече бях сигурен, че това не е албум, който да слушаш с години напред. Подозирам и че след година трудно ще си спомням повече от 2 песни от него, защото той наистина не поднася изненади - все същият Masterplan, на който сме свикнали от 10 години насам. И да, това е признак за упоритост и идейно постоянство, но и вече започвам да имам усещането, че Masterplan едвам се държат да не се разпаднат тотално и издават албуми, колкото това да не се случи. За щастие, "Novum Initium" далеч не е толкова лош, че това да се случи. Но можеше и да е много по-добър.
 
+ + + + +
Въпреки постоянните проблеми със състава, Masterplan все пак издават нов материал.
Добре познатото звучене, само че с нов, учудващо добре вписващ се глас.
Няколко открояващо се добри и запомнящи се песни.   

- - - - -
Липса на изненади, атмосфера и достатъчно запомнящи се елементи.
Звукът е преекспониран и дори леко пращи. Усеща се при слушане на слушалки.
Някои много безлични и ужасно лесно забравими парчета. 

IF YOU LIKE
At Vance, Jorn, Avantasia, Firewind, Primal Fear и др.

Автор: BGMario
[6.5/10]