TODAY'S METAL

Ревюта от и за съвременния метъл фен

  • About TMB

    BGR: Today's Metal е сайт за метъл ревюта с идеална цел, създаден през 2011-а година, за да популяризира модерната метъл сцена. Нашата цел - бързо и лесно да разберете става ли нещо ново за слушане или не!

    ENG: Today's Metal is a non-profit webzine for metal reviews, established in 2011 with the purpose of promoting the modern metal scene. Our goal - to quickly let you know if a new metal album is worth your time!

    [FACEBOOK]        [INSTAGRAM]        [YOUTUBE]        [TWITTER]        [E-MAIL]
Показват се публикациите с етикет emtal. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет emtal. Показване на всички публикации

Serious Black - As Daylight Breaks

Posted by Today's Metal Crew On събота, декември 13, 2014 0 коментара

Стилът: Melodic Power/Heavy Metal
От/Год: Германия (предимно), 2015
Лейбъл: AFM
Отнема: ~42 минути 


Serious Black е международно-междузвезден проект, събрал Роланд Грапов (Masterplan, ex-Helloween), вокалистът Urban Breed и още четирима бивши и настоящи членове на групи като Blind Guardian, Edenbridge, Tad Morose, Dreamscape Visions of Atlantis, и Emergency Gate. Стилът - мелодичен пауър метъл в рокаджийския дух на Masterplan, Unisonic и Avantasia. И всъщност "проект" не е точната дума. Според музикантите това не е просто поредната "супергрупа", а просто група - при това създадена от приятели, взели решението за създаването ѝ на по халба (или повече) бира.

Няколко пъти слушах албума, за да разбера какъв точно му е проблема - и все не успявах да открия такъв. На пръв поглед всичко си изглежда наред - мелодичен е, приятен е за слушане, Urban Breed (познат ни и с участието си в българската банда Projec Arcadia) пее страхотно, китарите и солата са супер, инструменталът като цяло е на много високо ниво - и все пак така и не ме остави мисълта, че "нещо тука липсва". Питах се "Защо, защо?" и накрая се сетих, че въпросът всъщност е и отговорът - защо? Защо го има този албум и каква му е целта? Така де, вече имаме Masterplan, имаме Unisonic, имаме и Avantasia - защо ни е да имаме и нещо средно между трите, само че не по-добро от което и да е от трите?

Не ме разбирайте погрешно - харесвам тази група, харесвам тази музика, харесвам даже въпросния албум - но не си представям как ще седна след няколко месеца специално, за да слушам точно него. Ще си пускам "The Metal Opera", ще си пускам по нещичко от "Masterplan" и "Light of Dawn", но не виждам как ще си пускам "As Daylight Breaks". Тук най-доброто парче се нарича "High and Low" и точно то най-много прилича на нещо средно между Avantasia и Masterplan. Други много читави парчета с мелодични припеви и готини сола са "Sealing My Fate", най-звучащата като пауър метъл "My Mystic Mind" и носещата духа на 80-арския хеви метъл "Older and Wiser". Де факто и другите парчета не са лоши - но пък са доста лесно забравими.

Накратко, албумът е добър, но се съмнявам да си го пуснете повече от няколко пъти в рамките на една седмица, след което е твърде възможно да забравите за него. И пак казвам (като футболист почнах да говоря) - не защото е лош по който и да е показател, а просто защото не виждам в него генерална идея, встрани от "правим метъл за кеф". А и защото вече сме чували всички банди от графата "IF YOU LIKE" и е малко спорно дали имаме нужда от банда, която да се опитва да звучи като всички тях едновременно, без обаче да надгражда постигнатото от тях. Пък и хайде сега - тези музиканти не бива да се задоволяват с "е па бива".

 
+ + + + +
Много добър инструментал, с бонус адмирации за китарната работа.
Urban Breed се включва с много подходящи за този тип музика вокали.
Мелодичен, неангажиращ, често разкуфяващ и доста приятен за слушане.
Когато нещата отидат по-директно в посока "пауър метъл" много им се получават нещата.

- - - - -
Групата звучи до голяма степен като колегите си от долната графа - но не чак толкова добре.
Много често забравям, че в тази група има клавирист - просто защото рядко го чувам в микса.
Лесно забравим като цяло.
 
IF YOU LIKE
Masterplan, Unisonic, Avantasia, Helloween, Sonata Arctica, Blind Guardian и др.

Автор: BGMario
[6.5/10]

Latexxx Teens - Cold Hearts And Old Scars

Posted by Today's Metal Crew On четвъртък, октомври 17, 2013 1 коментара

Стилът: Industrial/Gothic Rock/Metal
От/Год: Италия, 2013
Лейбъл: Crank Music
Отнема: ~43 минути


Личи си, когато една група има желание и хъс да направи нещо "по-така". Бих казал това за симпатягите от Latexxx Teens, но уви, те сами си пречат и удобно си киснат в комфорта на посредствеността вече цяло десетилетие, вместо да се хванат и да си оправят звука, да напишат нещо не толкова клиширано и да научат правилен английски. Но надеждите ми, че в CHAOS нещата най-сетне ще се променят, угаснаха още преди да съм стигнал средата му.

Индъстриъл метъл? Окей, любим мой жанр. Елементи на готик рок? Няма лошо. С малко зор мога да преглътна и приглушения китарен звук, защото и без това китарите не са много впечатляващи. Но вокалите са малкото камъче, преобръщащо и без това нестабилната латексова каруца на LXT. Вярно, че за индъстриъл метъл не се иска кой знае колко велико пеене, но вокалистът Kami Plastik уцелва тоновете рядко, а често и с помощта на много ефекти, които някак да прикрият не толкова забележителните му гласови данни. Още по-лошото е, че пичът пее на почти неразбираем за мен английски, с който, сигурен съм, трудно биха му дали виза. Не може да изричаш "enough" и "tough" съответно "енаув" и "таув", пък с какъвто ще акцент да си. И като стана дума - защо просто не си пеят на италиански? Би било доста по-удачно и по-интересно, вместо да се излагат.

За да харесаш този албум трябва или да си много непретенциозен индъстриъл метъл фен, или да слушаш само този стил по принцип и да се нахвърляш жадно върху всяко ново издание в него. И все пак, надушвам известна вероятност песни като "Crawling" и "World Collapse" да се харесат на по-"goth" настроените фенове. Не че няма на какво да вдигнеш палец и в другите парчета в CHAOS, но при толкова много клишета и вече до болка познати похвати, не виждам как да оценя този албум дори като средняшки.

+ + + + +
Нелош инструментал - с акцент върху добре звучащата електроника.
Заклетите и ъндърграунд фенове на жанра може да останат доволни от албума като цяло.

- - - - -
Ужасно много, отдавна изтъркани индъстриъл/готик клишета.
Еднаквеещо, скучно и често дори протяжно темпо.
Вокалистът Kami не пее особено добре, но за сметка на това не знае и английски.
Слаба и глуха продукция, каквато вече дори БГ бандите рядко си позволяват.

IF YOU LIKE
Neon Synthesis, Dope Stars Inc., Jesus On Extasy, Deadstar Assembly и др.

Автор: Testset
[4/10]